fiskeben.dk


Meninger med mening

Lad harmonien erstatte fjernbetjeningerne

Jeg har fire fjernbetjeninger til at ligge på stuebordet. En til fjernsynet, en til set-top-boksen, en til forstærkeren, og en til DVD-afspilleren. Når jeg skal se fjernsyn, skal jeg have fat i to fjernbetjeninger for først at tænde fjernsynet og bagefter tænde set-top-boksen og vælge kanal. Skal jeg skifte kanal, skal jeg bruge én fjernbetjening, men skal jeg skrue op for lyden, skal jeg bruge en anden. Det er noget værre rod!

Løsningen er selvfølgelig en universalfjernbetjening, men mine tidligere erfaringer med den slags har været under middel. Derfor har jeg næret en mere end almindeligt sund skepsis for den type produkter, og jeg vurderede længe, om jeg skulle tage chancen og punge ud til en af slagsen.

Jeg har punget ud, og jeg fortryder ikke en eneste øre! Valget faldt på en Logitech Harmony 555, og efter et par dage med kun den ene fjernbetjening på stuebordet er jeg ekstremt tilfreds. Ikke kun kan den styre mere eller mindre alverdens ting og sager, men den har en ekstra feature, der ganske enkelt slog benene væk under mig.

Harmony-fjernbetjeningen har nemlig noget, der kaldes activities (eller aktiviteter for de knapt så engelskkyndige). Det går i al sin enkelthed ud på, at man ved et tryk på en enkelt knap kan starte en aktivitet. For at tage eksemplet med fjernsynskigning, så klares det nu med kun et tryk på fjernbetjeningen. Herligt! Aktiviteterne kan indstilles på alle ledder og kanter, så man for eksempel kan vælge, om andre ikke-brugte enheder skal slukkes og den slags ting.

Opsætningen af fjernbetjeningen er let som en leg med det medfølgende software. Eller det vil sige, at jeg anbefaler på det kraftigste at man henter den seneste version fra Logitechs hjemmeside, for den er højst sandsynligt et par versioner nyere end den på DVD’en. Fjernbetjeningen kobles til computeren med et USB-kabel, og første gang den skal indstilles, skal man fortælle den lidt om, hvad det er for noget udstyr, man har tænkt sig at bruge den til. Her er det en god ide først at skrive en liste over type, fabrikant og modelnummer, for det gør det meget lettere at komme igennem installationen. Softwaren kontakter nemlig Logitechs database over kendt udstyr, og den er ENORM. Her hentes lister over typer af udstyr sammen med en liste over kendte fabrikanter. Det sidste man skal gøre er at indtaste modelnummeret, og softwaren downloader instrukserne fra databasen og lægger det på fjernbetjeningen. Her var jeg lidt spændt på, hvordan det skulle gå med min set-top-boks, for den virker umiddelbart som noget værre bambus, men minsandten om ikke også den var i databasen. Imponerende.

Aktiviteterne er også en enkel sag at sætte op. Programmet foreslår et par logiske aktiviteter, og man bliver guidet igennem opsætningen af dem. Ved hjælp af enkle spørgsmål om, hvilken enhed der skal bruges til hvad, ender man med nogle ganske fornuftige aktiviteter, hvor fjernbetjeningen er konfigureret til at styre de forskellige enheder. For eksempel ved aktiviteten “se tv” er den indstillet til, at kanalvælgeren og talknapperne styrer set-top-boksen, mens lyden styrer fjernsynet. Under aktiviteten “se DVD” styrer lyden pludselig forstærkeren istedet, og tal-knapper osv styrer DVD-afspilleren, og jeg slipper for at tænke.

Efter lidt brug kan man vælge at gå ind og pille ved aktiviteterne. For eksempel ønskede jeg at fjernsynet skulle styre text-tv istedet for set-top-boksen, og det var ikke noget problem at ændre.

Tilbage står kun at få fjernbetjeningen til at spille 100% med iTunes og Front Row. Jeg har fået den til at virke med iTunes, så jeg kan starte, stoppe og gå frem og tilbage i numrene, men jeg har lyst til at lave en aktivitet, hvor Front Row startes, men så langt er jeg ikke lige kommet endnu.

Logitech Harmony 555 er muligvis en anelse dyr. Jeg betalte lidt over 700,- kroner (norske) inklusiv forsendelse, men regn med en vejledende pris på en tusindlap. Jeg vil dog sige, at den er ALLE pengene værd, hvis du har for mange fjernbetjeninger på stuebordet (og jeg får ikke engang penge for at sige det…)!

GD Star Rating
loading...

En kommentar:

  1. Skrevet 27.11.2007 kl. 18:47 af fiskeben.dk » Harmony 555 virker nu med Front Row:

    [...] et par dage med test af min nye Logitech Harmony 555 har jeg endelig fået den til at virke med Apples Front Row. Hvis andre skulle være interesseret, [...]

Skriv en kommentar

Du kan bruge lidt HTML, hvis du vil. Følgende tags kan bruges: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>