Halloween er ikke en dansk tradition

Foto: Bjarne Tveskov

Foto: Bjarne Tveskov

Jeg synes ikke om at den amerikanske højtid, Halloween, sniger sig ind i Danmark (eller Skandinavien om du vil, siden jeg ikke bor i Danmark). Bevares, det er sjovt og spændende at lave uhyggelige og flotte ting med et græskar og nogle fyrfadslys, men der stopper legen også, spørger du mig.

Halloween er ikke en dansk tradition. Allehelgensaften blev afskaffet af Struense under helligdagsreformen i 1770. Den har begyndt at gøre sit indtog i Skandinavien i sin amerikanske form de sidste år. Oftere og oftere ser jeg udklædte unger som går fra dør til dør for at bede om godter, men det hele virker så malplaceret. Siden vi ikke har tradition for det, er der ingen som hverken pynter sit hus eller sørger for at have noget at give til ungerne. For ikke at snakke om de (særligt ældre) som ikke aner hvad det går ud på og bare bliver forvirrede eller sure på ungerne.

Om det er ungerne selv eller forældrene som synes Halloween er spændende skal jeg ikke kunne sige, men skal man absolut fejre det burde man nok finde en anden måde at gøre det på, for eksempel ved at holde en Halloween-fest eller noget lignende. Lad være med at sende ungerne rundt i kvarteret, for det bliver bare dumt.

Send til Twitter!

31

10

09

This website uses IntenseDebate comments, but they are not currently loaded because either your browser doesn't support JavaScript, or they didn't load fast enough.

Der er allerede 2 kommentarer:

  1. Kl. 08:30 d. 31.10.2009 skrev tveskov følgende:

    Helt fint med fotoet. Og Elisabeth har ringet og siger hun er enig med dig :)

  2. Kl. 21:01 d. 2.11.2009 skrev PIND følgende:

    Helt enig.

Kom med din kommentar

Du kan bruge lidt HTML, hvis du vil. Følgende tags kan bruges: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>